?
Facebook Login
veya Giriş YAP  | Kayıt OL
Türkiye nin ilk modern doğaçlama tiyatro ekibi Mahşer-i Cümbüş ün  gerçekleşecek gösterisine biletler 45 TL yerine 27,50 TL!-1
KAMPANYA FİYATI
27.50 TL
Piyasa Fiyatı
45 TL
İndirim
%39
Kazanç
17.50 TL
27.50 TL - Satın AL
Trump Kültür ve Gösteri Merkezi
Telefon:
WebSite Adresi:
Adres: Kuştepe Mah., Mecidiyeköy Yolu Cad. No:12, Mecidiyeköy/İstanbul TR
Fırsat Hakkında:
Türkiye nin ilk modern doğaçlama ekibi Mahşer-i Cümbüş sahnede!


Türkiye de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, sizlerle buluşuyor.


Bu kez perde bambaşka bir deneyim için aralanıyor! Mahşer-i Cümbüş, tiyatro sporu ile sahnede size keyifli dakikalar yaşatmaya hazırlanıyor. Bu ne sadece bir tiyatro, ne de bir spor; bu interaktif, eğlenceli ve doğaçlama bir tiyatro!


Mahşer-i Cümbüş


2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Mahşer-i Cümbüş, aynı yıl Eylül ayında Ankara Tenedos Kafe de Tiyatro Sporu gösterilerine başladı.


Mahşer-i Cümbüş 2003 yılının Ağustos ayında İstanbul a taşınarak faaliyetlerini İstanbul da sürdürdü. Mahşer-i Cümbüş kurulduğu günden bu yana Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde gösteriler sergiledi ve festivallere katıldı. Türkiye de Modern Doğaçlama Tiyatro nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan Tiyatro Sporunu Türkiye de ilk defa seyirci ile buluşturdu.


Kuruluşunun 5. yılında kendi sahnesi Mahşer-i Cümbüş Hayalhanesi ni açtı. Ekip bugüne kadar 500 ün üzerinde Tiyatro Sporu, 200 ün üzerinde Beyin Fırtınası gösterisi yaptı. Türkiye de Modern Doğaçlama Tiyatro nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, bir başka ilke daha imza atarak 2007 yılında Türkiye nin ilk doğaçlama şov programı Anında Görüntü Showu ekranlara taşıdı ve Türk televizyonlarında yepyeni bir dönem başladı.


Tiyatro Sporu


1977 de Alberta, Calgary de Keith Johnstone tarafından geliştirilen Tiyatro Sporu fikri, hararet yaratan ve seyirci tepkisi çeken profesyonel güreş müsabakalarında kullanılan tekniklerin Johnstone tarafından gözlemlenmesiyle icat edilmiştir.


Tiyatro Sporu; Oyuncuların iki takıma ayrılıp her iki takımın da seyircilerden alınan çıkış noktalarıyla çeşitli shortform adı verilen kısa turlar oynayarak birbirleri ile müsabaka etmesi mantığına dayanır. Her turun sonunda takımlara seyirciler tarafından puanlar verilir ve gösterinin sonunda bu puanlar toplanır. Ortaya bir galip ve bir mağlup çıkar ya da her iki takımın da puanları eşitse gösteri beraberlikle sonuçlanır.


Mahşer-i Cümbüş ve diğer Hayalhane gruplarının Sürç-ü Lisan, Ehl-i Keyf, Ani Etki Ters Tepki, Mevzu Bahis yaptığı bir Tiyatro Sporu gösterisinde spontane düşünme ve canlandırma, yanılsamayı kırma, kara mizah, ironi gibi unsurlar esastır. Özel bir kostüm olmadan oyuncular gündelik kıyafetleri ile sahnede yer alırlar. Çıplak sahne oyuncunun ve seyircinin hayal gücü ile şekillenir. Seyirci oyuncudan kopuk, karanlık salonda görünmez silüetler değil oyuncunun her an dokunabildiği, hissettiği ve onun gücünden yararlandığı sahne arkadaşıdır. Tiyatro Sporu gösterisi seyirciyle birlikte bir oyun un oluşturulmasını sağlar.


Tiyatro Sporu, bir müsabaka olmasına rağmen, klişelerin ve esprilerin oyunun niteliğini düşüreceği yönünde bir felsefeye sahiptir. Önemli olan karakterleri yaratmak, spontane ve işbirlikçi öykü anlatımıdır. Komiklikler ve espriler öykünün gidişatını bozucu, bunun yanı sıra hem işbirlikçi çalışmayı hem de sahne oluşturmayı engelleyici olarak görülür.


Johnstone tarafından öğretilen diğer bir yöntem ise sahnede ilk önce karakterleri ve arka planı belirleyen bir ortam hazırlamaktır. Bu ortam hazırlandığında bazı çatışmalar ve kurnazlıklar oynamalar öne sürülmelidir. Bu yönteme göre bir sahne her zaman daralabilecek bir olasılıklar çemberini içermelidir. Olasılıklar çemberi, doğaçlamacıların oyun içinde mantıklı bir şekilde ortaya atabileceği çeşitli öneriler demektir. Bir sahnenin başlangıcında her şey mümkündür fakat birçok öneri oluşturulduğunda ve sahnenin gerçekliği net bir şekilde tanımlandığında olasılıklar çemberi daralır ve doğaçlamacılar önceden kurulmuş olanla tutarsız görünen önerilerde bulunarak olasılıklar çemberinin dışına çıkmamalılardır. Bir Tiyatro Sporu gösterisi asla tekrar etmez. Her şey o oyuna ve o seyirciye özeldir. Bu sebeple her oyun birbirinden farklıdır.
Fırsat Kullanımı:
Bu fırsat;

8 Ocak Cuma|20:30|Trump Kültür ve Gösteri Merkezi nde sahnelenecek gösteri için geçerlidir.
Rezervasyon gerekmemektedir. Biletlerinizi etkinlikten 1 saat önce gişeden temin edebilirsiniz.

ALINAN BİLETLERDE İADE, İPTAL VE DEĞİŞİKLİK YAPILAMAZ.

İsteyen dilediği kadar kupon alabilir. Birden fazla kupon alıp, sevdiklerinize de hediye edebilirseniz.

E posta adresinize 8 haneli Fırsat Kodunuz gelecek.

Gelen fırsat kodunu yazdırmanız yeterlidir. Bilet yerine geçecektir.

Mail gelmediğini düşünüyorsanız Spam,Junk ya da Önemsiz adlı mail kutularına bakınız.

Ya da dilediğiniz anda Fırsatlarım linkine tıklayarak da satın aldığınız biletleri görüntüleyebilirsiniz, yazdırabilirsiniz
FIRSAT ARA:
Ayarlarınız ile siteyi özelleştirin, ister seçimlerinizi yükleyin, sadece ilgilendiğiniz fırsatları filtre edin, isterseniz e-mail ile fırsatları sizin ayağınıza getirelim. Ve daha nicesi için; Üye Ol